Sizi Arayalım !

Biz Sizi Arayalım

Bize telefon numaranızı bildirin

Biz Sizi Arayalım

mesajınız başarıyla gönderildi

Kalıcı Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen kılların lazer epilasyon yöntemi ile yok edilmesidir.
Lazer epilasyon cihazları değişik dalga boylarına göre sınıflandırılırlar.

Lazer cihazları Alexandrite lazer, Nd YAG lazer ve Diod lazer sistemleri olarak ayrılırlar. Kliniğimizde tüm dalga boylarına sahip lazer sistemleri bulunmaktadır.
Lazer epilasyon uygulamaları sadece estetik güzellik amaçlı ve konforlu olduğu için değil sağlık açısından da çok önemli bir yere sahiptir.
Özellikle bayan hastalarda kasık ve bacaklarda çok sık rastlanan erkeklerde de sakal bölgesinde çok gözlenen kıl dönmesi ve batıkların tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır.
Lazer epilasyon uygulaması yapılan bir klinikte Kesinlikle doktor ve en az 2 adet farklı dalga boyuna sahip lazer cihazı bulunmalıdır. Adana
Tek bir lazer cihazı ile vücuttaki tüm değişik bölgelerdeki kılları bitirmek mümkün değildir. Doktor olmayan yerlerde yapılan uygulamalarda Lazer epilasyon uygulaması sonucu ortaya çıkabilecek yanık ve benzeri komplikasyonlarla başa çıkmaları mümkün değildir. Bundan dolayı kişilerde kalıcı lekeler oluşabilmektedir. Adana
Lazer epilasyonu 12 yaşından büyük olan menstürasyonu başlamış ve düzenli olan, kıl yapısı uygun, kıl rengi ile ten rengi arasında belirgin farkı olan ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı olmayan herkes yaptırabilir.
Lazer epilasyon sırasında amaç kıl kökünü 70 dereceye kadar ısıtmak ve bu şekilde yok edilmesini sağlamaktır. Lazer epilasyon yapılırken bu ısıtma işlemi sırasında cildi korumak en önemli noktadır. Cildin en üst katmanına zarar vermeden bu işlemi yapabilmek için cilde önceden uygulanan hava soğutucu üniteler veya soğuk gaz püskürten sistemler kullanılmaktadır. Son dönemdeki lazer epilasyon cihazlarının soğutucu başlıklarının olması ve cildi koruyarak işlem yapılması çok önemli bir özelliktir. Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin ortalama 2-6 mm altındadır. Epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda, ışığın dalga boyu ve cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir. Bu güçte olmazsa lazer epilasyon gerçekleşmez. Cilt üzerinde 0, 5 cm uzunluğuna erişmiş olan kıllar daha fazla uzaması beklenmeden veya uzamışsa kısaltılarak atış yapılır. Uzun kıllar üzerine atış yapılırsa sadece cildi yakmaktan başka bir iş yapılmamış olunur. Kıl kökü ısıtılamadığından ağda işleminden bir farkı kalmaz.

LAZER EPİLASYON NEDEN AVANTAJLIDIR
En önemlisi kalıcı epilasyon sağlar. Kılların (yüzde) 80-97 si tamamen yok olur ve bir daha çıkmaz. Bu söylediğim oran doktoru olan ve en az iki adet lazer dalga boyuna sahip klinikler için geçerlidir. Sadece IPL kullanan ve doktoru olmayan salonlarda bu oran son derece düşüktür. Kıl kökleri yanmadığından dolayı sadece ağda işlemi yapılmış olunur. Kesinlikle Kanserojen değildir. Temel anlamda hamilelerde bile gönül rahatlığı ile yapılacak bir işlemdir. Kullanılan cihazın kalitesine ve gücüne göre değişmekle birlikte hızlı bir uygulamadır. Ağda yapıldığında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski kesinlikle yoktur. Adana

LAZER EPİLASYON SEANS SAYISI
Kıl köklerinin hepsi aynı büyüme döneminde değildir. Lazer Epilasyon uygulama esnasında olgun fazdaki (anagen dönemdeki) olan kıl kökleri etkilenirken, dinlenme (katagen dönemdeki) ve dökülme (telogen dönemdeki) evresindeki kıl kökleri etkilenmez. Bu oranda yaklaşık yüzde 20 civarındadır. Lazer epilasyon uygulamasından etkilenmeyen kıllar için bir süre sonra tekrar yeni bir seans uygulanması gerekir. Lazer epilasyon uygulamasının başlangıcında kesin seans sayısı vermek hiç gerçekçi bir durum değildir. Çünkü lazer epilasyon uygulamasına maruz kalan kılların rengi, kalınlığı, kılların bulunduğu bölge, uygulama esnasında bulundukları dönem farklılıklarından dolayı seans sayısı kişiden kişiye göre ve hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişmektedir. Bu nedenle tahmini olarak seans sayısı söylenir net bir sayı verilemez. Vücut bölgesinde ortalama 4-6 seans yapılması gerekir. Seans aralıkları vücudun her bölgesinde aynı değildir. Bölgelere değişmekle birlikte ortalama 4-10 hafta arasında değişmektedir. Yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücut bölgesinde 8-12 hafta arasında değişmektedir. (Daha önce lazer ile uyarılmamış olanlar ve siyah kıllar için geçerlidir).

LAZER EPİLASYON UYGULAMASININ BAŞARISI NELERE BAĞLIDIR
Lazer cihazının seçimi: Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için ilk adım, doğru lazer cihazın seçimidir.
Cilt rengi: Uygulama yapılacak kişinin cilt renginin açık olması, uygulamada avantaj sağlar. Çünkü açık cilt tiplerinde doz artışı daha rahat yapılabilir. Lazer dozu ne kadar yüksek olursa başarı o kadar artar. Kıl kökünü ısıtma işlemi o kadar başarılı yapılır.

Kıl rengi: Lazer epilasyon uygulamalarında kalın kıllarda etkinlik fazla olur. Bu sebeple kıl ne kadar koyu ise lazer epilasyon o kadar başarılı olur. nce tüylerde ise etkinlik çok az olur ya da hiç olmaz. Diod lazer ve Nd Yag lazerler bir kısım iyi seçilmiş ince tüylerde etkinlik sağlayabilir.

Epilasyonun uygulanacağı bölge: Lazer epilasyonda en zor bölgelerden biri yüz bölgesidir. Yüz bölgesi için Nd Yag ve diod lazerler en ideal seçimdir. Alexandrite lazer yüz bölgesinde tercih edilmemelidir. Koltuk altı, genital ve alt bacak bölgesi lazer epilasyona en iyi cevap alınan bölgelerdir. Adana

Cinsiyet: Kadınlar lazer epilasyon için daha avantajlıdır. Erkeklerde başarı ortalaması kadınlara oranla daha düşüktür. Kadınlarda hormonal nedenli tüylenme varsa, öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

LAZER EPİLASYONDA KESİN SONUÇ NEDİR
Tıbbi olan bu şekil uygulamalarda hastaya (yüzde)100 garanti vermek hem doğru hem de gerçekçi bir yaklaşım değildir. Lazer epilasyonda hedef kıllar siyah ve kalın kılları (yüzde)80-95 oranında azaltmaktır. Kişinin genetik veya hormonal yapısı, kılın rengi ve yapısı ve bölgeler sonuçları etkilemektedir. Hastaya önce kıl ve cilt analizi yapılır. Muayene sonrası klinik doktoru olabilecek ve gerçekleşme olasılığı olan tüm durumlar için gerekli bilgileri verecektir.

LAZER EPİLASYON UYGULAMA SONRASI OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLAR
Lazer epilasyonundan sonra hastada kullanılan lazer cihazına bağlı olarak 10 dakika bazen 1-4 saat sürebilen geçici kızarıklıklar olabilir. Bazen aşırı hassas tenli kişilerde, soğutma sistemi olmayan lazer kullanılması durumunda, yüksek doz lazer enerjisi verilirse ciltte güneş yanığına benzer bir durum oluşabilir. Bu durum birkaç günlük tıbbi tedavi ile düzelebilir. Soğutma sistemli lazer cihazlarında cildin ısınmasına fırsat verilmez. Böylece oluşabilecek riskler en aza indirilmektedir. Ancak lazer epilasyon öncesi doğrudan güneşlenilmiş veya solaryuma girilmiş ve bronzlaşılmış ise ciltte oluşabilecek yanık ve lekelenmeler daha fazla görülebilmektedir.

LAZER EPİLASYONDA KONTROL SEANSI NE DEMEKTİR
Lazer uygulamalarında kontrol seansı özellikle geniş alan uygulamalarında (sırt, göğüs, bacak genital gibi) lazer atışı atlanmış olabileceği için yapılan kısa süren ve ücretsiz bir lazer epilasyon uygulamasıdır. Bu uygulama sadece uygulamadan sonraki 15-25. günlerde ve gerek varsa yapılmalıdır. İhtiyacınız olmadığını düşünüp gelmemeniz veya doktorunuzun gerek görmemesi halinde tedaviniz olumsuz bir yönde bozulmaz. 15-25 günlük sürenin sonrasında kontrol seansı yapılması dinlenme ve dökülme evresindeki kılların yanlış etkilenmesine neden olur. Bundan dolayı sonraki lazer seanslarının etkisinin azalmasına neden olup tedavi sürecini bozacağı için 15-25. günden sonra yapılmamaktadır. Çünkü lazer epilasyonda seans sayısı uzamaktadır. Adana

LAZER EPİLASYON GÜVENLİ BİR UYGULAMAMIDIR
Epilasyon amaçlı lazer sistemleri 20 yıldır güvenle kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiler sayesinde lazerin epilasyon ve diğer estetik amaçlı uygulamaları günümüzde daha da güvenli olarak yapılmaktadır. Lazerin kanser yaptığına veya sağlığı etkileyecek şekilde radyasyon yarattığına dair hiçbir bilimsel kaynak bulunmamaktadır. Çünkü lazer radyasyon değil bir ısı enerjisi yaratan sistemdir. 1983 yılında yapılan bir araştırmada lazerin iyonik etkisi olmadığı ve canlı büyüyen bağ dokusu hücreleri üzerinde hiçbir kötü yan etkisi olmadığı gösterilmiştir. Kendi kliniğimde kullandığım lazer cihazları dünyanın birçok ülkesinde kullanılmakta ve FDA onayı bulunmaktadır.

LAZER EPİLASYON HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ
Kanser (özellikle cilt kanseri)
Gebelik
Kontrol altına alınamayan diabetes mellitus (Şeker hastalığı)
Epilepsi (Sara)
Keloid yarası olanlar
Tedavi bölgesinde aktif herpes simpleks (uçuk) enfeksiyonu
Son altı ay içinde roaccutane kullanmış olmamalı

LAZER EPİLASYON GÖRÜŞME VE TEST SEANSI NEDİR.
Lazer epilasyon öncesinde mutlaka uzman doktorunuzla ön görüşme yapılmalıdır. Bu görüşmede cilt ve kıl analizi yapılır hangi lazer cihazına gireceğinize karar verilir. Lazer epilasyon uygulamasına uygunluğunuz ve olabilecek sonuçlar üzerinde konuşulur. Beklentileriniz ve kafanıza takılan sorular cevaplandırılır. Lazer epilasyon önce doktorunuza mutlaka geçirdiğiniz hastalıkları ve kullandığınız ilaçları bildiriniz.
Lazer epilasyon için uygun lazer tipini belirleyerek size uygun lazer dozunu doktor ayarlar. Lazer epilasyon işlemi bundan sonra başlar. Lazer epilasyon öncesi doktorlar uygun gördükleri kişilere test uygulaması yaparak lazer epilasyonun cildiniz ve kıllar üzerindeki etkisini test ederler. Lazer epilasyon için yapılan test seansları lazer epilasyonun cildinizde oluşturacağı etkileri gözlemek ve sizin lazer epilasyon ile tanışmanızı sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasından önce bazen test seansı yapılarak cildinizde ve kıl köklerinde oluşacak reaksiyon görülmek istenir. Böylece size en uygun doz ve gireceğiniz lazer cihazı belirlenir. Bazen buna gerek duyulmadan direkt seansa da geçilebilir. Özellikle hassas bölgelerde ve koyu ve hassas ciltlerde test seansına ihtiyaç duyulabilmektedir. Görüşmeyi yapan kişiye geçirdiğiniz cilt hastalıkları ve diğer hastalıklar hakkında geniş bilgi veriniz. Vücudunuzda protez varsa uzmanı bilgilendiriniz. Kalp pili taşıyorsanız bilgi veriniz. Geçirdiğiniz epilepsi hastalığı hakkında doktorlara bilgi vermeniz şarttır. Son zamanlarda kullandığınız ilaçlar hakkında da bilgi vermelisiniz. Genelde lazer epilasyonun yapılamayacağı durumlar son derece kısıtlıdır. Fakat uzmanlar sizinle ilgili her şeyi bilmeli ve not etmelidir.

LAZER EPİLASYON CİHAZLARI
Lazer epilasyon cihazları Alexandrite lazer, Nd YAG lazer ve Diod lazer sistemleri olarak ayrılırlar. Ipl sistemleri lazer değildir. Yoğunlaştırılmış ışık atımlarıdır. Güçleri çok düşüktür, lazer cihazları sınıfında kabul edilmezler.

ALEKSANDRİTE LAZER
Alexandrite lazer sistemi sadece açık tenli kişilerde (Cilt tipi 1-4) kullanılabilen bir lazer cihazıdır. Uzun zamandır kullanılan başarılı bir lazer olmasına karşın tüm bölgelerde ve tüm cilt tiplerinde kullanılamıyor olması önemli bir dezavantajdır. Bu lazer sistemi özellikle yüz bölgesinde dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü ters etki yaparak ince tüyleri arttırabilir ya da ince tüylerin terminal yani kalın kıllara dönüşmesine neden olabilir. Bu yan etkiye tıpta indüksiyon(uyarılma) denir. Sırt, omuz, kol bölgesinde tüyler derin yerleşimlidir. Alexandrite lazerlerin etkinliği bu bölgelerde oldukça düşüktür. Bu nedenle yüz, sırt, omuz, kol, boyun, ense bölgelerinde Nd YAG ve diod lazerler tercih edilmelidir. Fakat alexandrite lazerlerde bu bölgelerde düzgün ellerde güvenli bir şekilde kullanılabilirler.
Hormonal nedenli tüylenmelerde de diod lazeri ve Nd YAG lazeri önermekteyiz. Alexandrite lazerler eğer kişi açık cilt yapısına sahip ve koyu kalın kılları varsa ve genital, koltuk altı, bacak bölgesi yapılacaksa tercih edilmelidir. Yoğun lazer kliniklerinde kolay kullanımı nedeni ile bu bölgelerde alexandrite lazerler tercih edilmektedir. Bir de alexandrite lazerler kılı tamamen yok ettiği için hastalar tarafından tercih edilmektedir. Diğer lazer sistemlerinde bir dökülme süresi olduğu için tercih edilmeyebiliniyor.

DİOD LAZER
Diod lazerler uzun zamandır dünyada yaygın olarak kullanılan lazer epilasyon cihazlarıdır. Bu lazer ışınları dalga boyları nedeni ile alexandrite lazerlerden daha derine ilerler. Diod lazerlerin bu özellikleri sayesinde sırt, kol, omuz gibi derin yerleşimli kıllarda daha iyi sonuçlar elde edinebilinir.
Diod lazerler yine özel bölgelerden olan ve diğer lazerlerin yeterince başarı sağlayamadığı yüz bölgesinde de etkili ve başarılı lazer epilasyon sağlarlar. Yüz bölgesi özellikle hormona duyarlı kıl yapısı nedeniyle diğer lazerlerin zayıf kaldığı bir bölgedir. Alexandrite lazerlerin yüz bölgesindeki olası komplikasyonu olan tüylerde ters etki ile artış bu lazer uygulamalarında görülmez.
Diod lazerler dalga boylarının uzun olması nedeni ile hem açık hem de koyu cilt tiplerinde kullanılabilir. Diod lazerler esas olarak kalın tüylerde de etkilidirler. Fakat bir kısım ince tüyde de etkili olabilmektedirler.
Diod lazerler tüm vücut bölgelerinde etkilidir. Bu lazerler alexandrite lazerden biraz daha ağrılı olduğundan genital bölge gibi hassasiyetin yüksek olduğu alanlarda alexandrite lazer varsa ve cilt tipi açıksa alexandrite lazer tercih edilebilinir. Fakat özellikle alexandrite lazerlerin başarılı olamadıkları her durumda diode veya Nd YAG lazer tercih edilmelidir. Epilasyonda başarılı olabilmek için klinikte bu lazer sistemlerinden en az iki tanesinin bulunması gerekmektedir.

Nd YAG LAZER
Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine inen lazer tipi olarak bilinir. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunur. Nd-yag lazerlerin melanine az tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır. Melanin tarafından az tutulması Nd-YAG lazerlerin epilasyon etkinliğini bir miktar azaltır fakat kıl folikülünü besleyen damarı vurduğu için kılın beslenmesi bozulur ve dökülür. Fakat bu özelliği sayesinde Nd-YAG lazerler çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir. Derine indiğinden dolayı Nd-YAG lazerler ağrılı lazerlerden birisidir. Nd-YAG lazerler yüzeysel kılcal varislerin tedavisinde kullanılan en iyi lazerlerdir. Kılcal varislerdeki hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm'yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde Nd-YAG lazerler tercih edilen lazerlerdir. Yine Nd-YAG lazerlerin Q switch tipleri kısa atımlar yaparak derideki derin yerleşimli lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu lazer derine indiğinden epilasyon amaçlı kullanılırken yan etkiler açısından dikkat edilmesi gereken bir lazerdir. Skar oluşabilir. Çok dikkatli kullanılması gerekir.

LAZER EPİLASYON UYGULANAN BÖLGELER
Tüm Vücut Lazer Epilasyon uygulanan bölgeler aşağıdaki gibidir.

Yüz Lazer Epilasyonu
Yüz bölgesi, lazer epilasyon için en kritik bölgelerdendir. Bu bölgedeki epilasyon uygulamalarında bazı hususlara özellikle dikkat edilmelidir. Yüz bölgesinde tüylenme nedeni çoğunlukla hormonal nedenlidir. Hormonal tüylenmelerde mutlaka hastalığın nedeni tespit edilmelidir. Lazer epilasyon uygulaması ile birlikte hormonal tedavinin de başlaması önem taşımaktadır.
Yüz bölgesinin hormonal duyarlılığı ve kıl döngüsünün hızlı olması nedeniyle lazer tipi seçilirken seçici davranılmalıdır. Alexandrite lazerler, bu bölgedeki tüylerde azalma yerine artışa sebep olabilir. Bu nedenle cilt rengi açık bile olsa, bu bölgede Alexandrite lazer kullanımı önerilmemektedir. Yüz bölgesinde iyi sonuçlarıyla dikkati çeken lazer sistemi, diod lazerdir. Yüz, boyun, ense diode lazerlerin en çok kullanıldığı bölgelerdendir.

Bıyık Lazer Epilasyonu
Bıyık bölgesindeki tüyler, kadınları en rahatsız eden tüyler arasındadır. Bu bölgedeki tüylenme erkeksi yapıyı simgelediğinden kadınlar ince tüyleri bile bu bölgede istemezler. Bıyık bölgesinde de yüz bölgesinde, çoğunlukla tercih edilen diod lazerler kullanılmaktadır. Diğer bölgelerde etkisi zayıf olan fotoepilasyon yöntemi de, bıyık bölgesinde iyi seçilmiş açık tenli kişilerde etkili sonuçlar verebilmektedir. Bu bölgede uygulama, 10 seans kadar sürmektedir.

Çene Lazer Epilasyonu
Çene tüyleri, yüz bölgesindeki tüm tüylenmeler gibi genelde hormonal kökenlidir. Altta yatan hormonal sorunlar arasında çoğunlukla polikistik over hastalığı bulunmaktadır. Bu sebeple kişiyi, bir kadın hastalıkları uzmanının değerlendirmesi uygun olur. Çenedeki birkaç kıla iğneli epilasyon da uygulanabilmektedir. Çenede yaygın tüylenme bulunuyorsa, en çok diod lazer tercih edilmektedir. Bu bölgede uygulama 10 seans kadar sürmektedir.

Ense Lazer Epilasyonu
Ense bölgesinden sırta doğru olan tüylenme, hem hijyenik hem de kozmetik sebeplerle bazı erkekler tarafından istenmemektedir. Kadınlarda da bu bölgede tüylenme gözlenebilir. Bu tüyler genelde incedir ve lazer pek çözüm olmaz. Erkeklerde ense bölgesindeki tüylenmede, Diode lazerler birinci seçenek olarak gözlenmektedir. Ense bölgesinde lazer epilasyon 10 seans kadar uygulanır.

Sakal Üstü Lazer Epilasyonu
Günümüzde yanaklarda fazla tüylenme, erkekler arasında da çoğunlukla tercih edilmemektedir. Erkekler düz bir sakal çizgisi ile daha şık bir sakal görünümü istemektedir. Bu nedenle yanak bölgesinde lazer epilasyon tercihi, erkekler için çok tercih edilen bir epilasyon bölgesidir. Lazer epilasyon, sakal üstü bölgesinde ortalama 10 seans uygulanmaktadır. Sakal üstü bölgesi lazer epilasyon uygulamalarında diode lazer tercih edilmektedir.

Koltuk Altı Lazer Epilasyonu
Geleneksel ve hijyenik nedenlerden dolayı genelde koltuk altı kılları istenmeyen kıllardır. Bu sebeple koltuk altı lazer epilasyon uygulamaları kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Koltuk altı lazer epilasyon uygulamaları, bölgenin özelliklerinden dolayı çok başarılı sonuçlar vermektedir. Ortalama 6 seans uygulanmakla birlikte koltuk altında 4 seansta bile çok başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.
Koltuk altı kılları için lazer epilasyon uygulaması söz konusu olduğunda, lazerin lenf bezlerine herhangi bir zarar verip vermediği konusu çoğunlukla kaygı yaratmaktadır. Fakat lazer epilasyonun bu bölgedeki bezlerde, gösterilmiş bir zararı bulunmamaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında lazer cilt altına geçmez. Uygulama derinin en üst tabakasında gerçekleşir. Koltuk altı lenf bezleri ise deri altı yağlı dokunun içine gömülüdür. Bu nedenle bir zarar vermesi söz konusu olmamaktadır. Koltuk altı lazer epilasyon uygulamasından önce kıllar kısaltılır. Islak mendille bölgedeki parfüm ve deodorantlar temizlenir. Daha sonra lazer işlemine geçilir. Koltuk altı lazer epilasyonunda en çok alexandrite ve diode lazerler kullanılmaktadır.
Koltuk altında oluşan kıl dönmelerinde de lazer epilasyon en iyi tedavi yöntemidir. Kıllar kalıcı olarak yok edildiğinden lazer epilasyon sonrası batık oluşumu gözlenmemektedir.

Genital Bölge Lazer Epilasyonu
Genelde Genital bölgede epilasyon, geleneksel sebeplerle ya da kişisel tercihler nedeniyle tercih edilmemektedir. Ancak bu bölgeye ağda gibi klasik yöntemleri uygulamak zor ve ağrılıdır. Traş uygulaması ise genital bölge kıvrımları nedeniyle zor olabilmektedir Kalıcı epilasyon tercih edenler son yıllarda lazer epilasyonu tercih etmektedir.
Lazer epilasyon uygulamaları genital bölgede çok iyi sonuçlar verir. Ortalama 6 seans uygulama yeterli olmaktadır Bazen 4 seansta bile tatmin edici sonuçlara ulaşılabilir.
Genital bölgede üst kısımlar çok iyi cevap verirken, labium denilen dudak kısımları daha az cevap verir. Lazer epilasyon uygulamalarında lazerin etki alanı, cilt ile sınırlıdır. Bu sebeple lazerin etkisi cilt altına inmediği için bölgede bulunan iç organlar, rahim ve yumurtalıklara bir zararı bulunmamaktadır.
Lazer epilasyon, genital bölgede gözlenen kıl dönmeleri için de en iyi çözümdür. Kıl dönmesi kılların ters büyümesi sonrası oluşur. Ters büyüyen kıllar sivilcelere hatta apselere neden olabilir. Lazer epilasyon uygulamaları, bu bölgedeki kılları kalıcı olarak ortadan kaldırdığı için kıl dönmelerinin uzun süreli tedavisinde kullanılan en iyi yöntemdir.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu
Bikini bölgesi lazer uygulamaları genital bölgede olduğu gibi iyi yanıt alınan epilasyon uygulamalarıdır. Bikini bölgesinden taşan tüyler kadınları çoğunlukla rahatsız etmektedir. Genital bölgede epilasyon istemeyen kadınlar bile kozmetik açıdan bikini bölgesinde epilasyonu tercih etmektedir. Bikini bölgesi için 6 seans lazer epilasyon uygulaması genelde yeterli olmaktadır.

Bacak Lazer Epilasyonu
Bacak bölgesindeki tüylenme genelde hormonal değil genetik kaynaklıdır. Özellikle bacak kıllarından şikayetçi olan kadınların çoğunlukla annelerinde de aynı şekilde tüylenme vardır. Lazer epilasyonun özellikle alt bacakta olmak üzere bacak bölgesindeki sonuçları oldukça başarılıdır.
Lazer epilasyon uygulamasının avantajları, son yıllarda bacak bölgesinde ağda ve epilatör benzeri uygulamalardan vazgeçme eğilimi yaratmıştır. Bacak gibi büyük bölgelerde kolayca ve hızlı uygulanabilmesi, lazer epilasyonun en önemli avantajıdır. İğneli epilasyon gibi bacak bölgesindeki uygulaması saatler alan yöntemlere karşın lazer epilasyon uygulamasının 1 seansı, iki bacak için 1-1, 5 saat kadar kısa sürmektedir.
Bacaklarda özellikle oturma bölgesi ve kalçalarda oluşan batıkların tedavisinde de lazer epilasyon iyi bir seçenektir. Lazer epilasyon uygulaması, kalıcı olarak kılları yok ederek batık sorununu gidermektedir.
Bacak bölgesinde lazer epilasyon genellikle 6 seans uygulanır. Bu bölgede en çok kullanılan lazerler, Alexandrite ve Diode lazerlerdir.

Boyun Lazer Epilasyonu
Boyun bölgesi, erkeklerde tıraş bölgesidir. Bu bölgede sıklıkla kıl dönmeleri ve sivilceler oluşmaktadır. Traş sırasında bu sivilceler ya da kıl dönmeleri kesilip kanamaya neden olur. Ayrıca erkekler bazen sakal çizgisinin yukarı doğru taşınmasını istemektedir. Tüm bu durumlar için lazer epilasyon iyi bir seçenektir. Kıl dönmeleri lazerden sonra zaman içinde azalarak kaybolur.

Sırt Lazer Epilasyonu
Sırt bölgesinde aşırı tüylenme erkeklerde istenmeyen bir durumdur. Kıl dönmeleri de yoğun sırt tüylenmelerinde yaşanan başka bir sorundur. Bu bölgedeki kıllanmalarda klasik yöntemler hem çok ağrılıdır hem de uygulama için ikinci bir kişi gereklidir. Lazer epilasyon uygulamaları, bu tür yoğun sırt tüyleri olan kişiler için önemli kolaylık sağlamıştır.
Sırt kılları, derin yerleşimli ve kalın tüylerdir. Bu nedenle seçilecek lazer tipi derine inmelidir. Ancak bu şekilde kıl köküne ulaşılabilir. Aynı zamanda kalın tüylerin melanin ismindeki boya maddesi fazladır. Lazer, melanin tarafından da iyi tutulmalıdır. Bu nedenle sırt kıllarında en etkili lazerler, diod lazerlerdir. Alexandrite lazerler, bu bölgede yeterli derinliğe ulaşamaz ve etkinlikleri zayıftır.

Göğüs Lazer Epilasyonu
Göğüs bölgesi de sırt bölgesinin özelliklerine yakın özellikler taşır. Bu bölgede yoğun kılların olduğu durumlar, kişiyi ya da partnerini rahatsız etmektedir. Bu bölgede erkekler daha çok, kılların seyrelmesini istemektedirler. Bu lazer epilasyonla mümkün olmaktadır. Lazer epilasyon cihazlarından bu bölgede en çok tercih edileni, diod lazerlerdir. Kişi açık tenli ise ve diod lazer uygulamasından fazla acı duyuluyorsa, alexandrite lazerler de tercih edilebilir.

Kol Lazer Epilasyonu
Kol bölgesinde lazer epilasyon uygulamalarını hem kadınlar hem de erkekler tercih etmektedir. Kol tüyleri, yapısı gereği farklıdır. Genelde ince tüyler söz konusudur. Alexandrite lazerlerin ince tüyleri artırabileceği göz önünde bulundurularak, kol ve omuz bölgesinde diod lazer tercih edilmelidir.
Lazer epilasyon uygulamaları, kollarda yazın güneşe maruz kalındığı için yapılamayabilir. Bu sebeple uygulama için genelde kış ayları tercih edilmektedir. Kol bölgesinde lazer uygulaması, 10 seans kadar sürmektedir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ DİKKAT EDİLECEKLER
Lazer epilasyon işleminden en az 2-3 hafta öncesine kadar kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemleri yapılmaz. Lazer epilasyonun etki edebilmesi için lazer ışığının kılın kıl köküne kadar uzanması gerekmektedir. Lazer epilasyondan yine 1 ay öncesine kadar bronzlaşmamış olmalısınız. Fakat Nd YAG lazer ile melanin tutulumu çok az olduğu için bronz tene dahil uygulama yapılabilinir. Solaryuma girilmemiş olunması gerekir. Kullandığınız ilaçları uygulama öncesinde doktorunuza söyleyiniz. Son 6 ay içinde sivilce tedavisi görmüş iseniz mutlaka uzman doktora bilgi veriniz. Lazer epilasyon öncesinde bildiğiniz tüm hastalıkları ve özellikle deri hastalığınız varsa bildirmelisiniz.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ HAZIRLIK
Lazer epilasyon işleminden önce uygulama yapılacak bölge ıslak steril bir mendil ile temizlenir. Bölgedeki kıllar 1-2 mm den uzun ise tıraş makinesi ile kısaltılır. İlk seanstan sonraki seanslarda vakit kaybını önlemek için kendiniz evde 3-5 gün önce kısaltma yapabilirsiniz. Lazer epilasyon seansında ağrı genelde çok azdır. Fakat çok ağrı duyulursa işlemden 1 saat önce lokal anestezik krem uygulaması yapılabilinir.

LAZER EPİLASYON İŞLEMİ
Lazer epilasyon cihazında üretilen ışın bir el aparatı yardımı ile cilde uygulanır. 15-18 mm çapındaki bir alan her seferinde tek tek atışlarla taranır. Lazer epilasyon işlemini yapan ve yaptıran işlem sırasında mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır. Bu sırada etkilenen kıl köklerinde şişme ve kızarıklık gözlenir. Bu etkiler kılların etkilendiğini gösterir ve buna perifoliküler ödem denmektedir. İşlem sırasında cihazlar hava soğuk gaz ve kontakt soğutma ile cildi korurlar. Böylece acı ve yan etkiler azaltılır. İşlemden hemen sonra buz uygulaması yapılarak ya da hava ile soğutularak cilt rahatlatılır. Ayrıca buzdolabında soğutulmuş aloe vera ve nemlendirici içeren kremler uygulama bölgelerine tatbik edilebilinir. Soğutma esnasında bile kızarıklığın ve ödemin geçtiği gözlenir.

LAZER EPİLASYON SONRASI VE KONTROL
Lazer epilasyon sonrası 15-20 dakika kadar bölgeyi aralıklı soğutmak cildi rahatlatır. Olası yan etkileri ortadan kaldırır. Kızarıklık ve şişlik azalır. Ya da tamamen kaybolur. İşlem sonrası bölgeyi aloe vera içeren nemlendiricilerle nemlendirmek yine cildin toparlanmasını sağlar. Lazer epilasyon sonrasında ilk 24-48 saat çok sıcak su uygulanmaz. Bölgeyi terletici ağır sporlar yapılmaz. Hamam, sauna, kese yapılmaz. Yine 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenilmez, solaryuma girilmez. Lazer epilasyon cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa diğer seansa kadar mutlaka güneşli havalarda tıbbi bir güneş koruyucu kullanılmalıdır. Büyük alanlarda 15-25 gün sonra kontrol seansı uygulanır. (Sırt, bacak, kol, genital). 25. günden sonra kontrol yapılmaz seans beklenir. (Kıl döngüsü bozulur). Seans sayısında artış olur.

Uygulama Hakkında Bilgi Alınız !

Cemalpaşa Mah. Ethem Ekin Sk. Yeşilköşk Apt. No:4 Kat:1 Daire:2 (ASKİ Sokağı Atatürk Cad. Groseri Arkası). Seyhan ADANA

0507 244 79 23   -   0546 457 43 23

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…